مهندسی زلرله

تشکیل اولیه کره زمین
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ۳:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱٦
 

تشکیل اولیه کره زمین

انفجار منحصر به فرد یک آتشفشان، وحشت حاصل از یک زلزله، منظره بی بدیل یک دره کوهستانی، و خسارت ناشی از یک زمین لغزش موارد متناقضی هستند که ما همواره شاهد آن بر روی کره زمین هستیم.


 
 
آیه ای درمورد زلزله
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ۱:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱٥
 

(( بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ* إِذَا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزَالَهَا*إِذَا رُجَّتِ الْأَرْضُ رَجًّا*وَبُسَّتِ الْجِبَالُ بَسّاً)) (( بنام خداوند بخشنده مهربان * زمانی که زمین شدیدترین زلزله خودش را داشته باشد * این زلزله بسیار شدید جزء لرزشهای شدید خواهد بود * در آن هنگام کوهها متلاشی و خرد و بخاک تبدیل خواهند شد ))


 
 
زلزله چیست؟
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ۱:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱٥
 
زلزله لرزش ناگهانی پوسته جامد زمین است که هر از چند گاهی در نواحی که بر روی بند زلزله خیز قرار دارند رخ می‌دهد. این پدیده طبیعی دارای خصوصیات و وی‍ژگیهای منحصر به فردی است، که آگاهی از پدیده‌های همراه زلزله ، شناخت گسلها و انواع آن در تعیین الگوی لرزه زمین ساخت و رژیم لرزه خیزی مناطق مختلف دارای اهمیت است.

زلزله چیست؟

لرزش ناگهانی پوسته‌های جامد زمین ، زلزله یا زمین لرزه نامیده می‌شود. دلیل اصلی وقوع زلزله را می‌توان افزایش فشار بیش از حد داخل سنگها و طبقات درونی زمین بیان نمود. این فشار به حدی است که در سنگ گسستگی بوجود می‌آید و دو قطعه سنگ در امتداد سطح شکستگی نسبت به یکدیگر حرکت می‌کنند. به سطح شکستگی که توأم با جابجایی است، گسل گفته می‌شود. وقتی که سنگ شکسته می‌شود، مقدار انرژی که در زمان طولانی در برابر شکستگی حالتهای مختلفی را برای آزادسازی انر‍ژی نهفته شده بوجود می‌آورد.


 
 
علل وقوع زلزله
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱٤
 

علل وقوع زلزله

در طول تاریخ حیات بشر زلزله های زیادی رخ داده است که همین امر باعث شده تا بشر دلایلی برای چرایی وقوع زلزله ذکر نماید . در دوره های قدیم وباستان که علم ودانش بشری اندک بوده ونسبت به پدیده های مختلف طبیعی جهل داشته و در عین حال بدنبال منشاءآنها هم بوده است و چون علتی را نمی دیده منشاء حواذث طبیعی مثل زلزله را به نیروهای ناشناس غیرطبیعی و ماوراء طبیعی نسبت می دادند . زلزله را خشم خدایان بر بشر یا خشم پلوتون می دانستند. با افزایش علم وبالا رفتن سطح دانش انسان بتدریج بدنبال منشاء و علل حوادث طبیعی در خود طبیعت رفت .


 
 
رابطه گسل وزلزله
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ۸:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱٤
 

پروسه تغیر شکل، ریختها و ترکیبهای مختلفی از سنگها را در مقیاسهای متفاوت ایجاد میکند. در یک سمت کوههای عظیم کره زمین قرار دارند و در سوی دیگر تنشهای موضعی باعث ایجاد ترکهای بسیار ریز در سنگ کف می­گردد. از تمام این پدیده ها تحت عنوان "ساختارهای سنگی" یاد می­شود. زمانی که یک مطالعه در منطقه انجام می­پذیرد، زمین شناس ساختار غالب را تشخیص و توصیف می­نماید. یک ساختار معمولا آنقدر عظیم است که فقط قسمت بسیار کوچکی از آن توسط یک بیننده، قابل مشاهده است. اغلب موارد، بیشتر سنگ کف توسط نباتات و یا رسوبات اخیر پنهان شده است. در نتیجه تهیه ساختار زمین شناسی باید بر اساس رخ نمودهای بسیار محدود که شامل مکانهایی است که کف سنگی در سطح زمین نمایان می­باشد، انجام پذیرد. برخلاف تمام این مشکلات، برخی تکنیکهای ترسیم زمین شناسان را قادر به شناخت ساختارهای کنونی می­سازد. در سالهای اخیر، این مسیر با کمک عکس برداری هوایی، تصویربرداری ماهواره­ای و توسعه سیستم مکانیابی جهانی (GPS) هموارتر گردیده است. علاوه بر این تهیه پروفیل زمین با روش انعکاس لرزه­ای و نیز حفر گمانه ها، در مورد ترکیب و ساختار سنگهای در عمق داده­های زیادی را فراهم می­نماید.


 
 
چینها
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱۳
 
1 - چین ها :
   هنگامی که یک سطح اولیه بر اثر دگردیسی ، خمیده و یا منحنی میشود ساختاری به نام چین تولید میشود. شکستگیها از دگردیسی شکننده سنگها به وجود می آید که موجب شکستن کامل آنها در طول سطوح مجزا میشود، اما چینها نمایش دگردیسی « شکل پذیر » سنگها است که تغییرات تدریجی اما پیوستهتری را در وضعیت فضایی و درونی تولید میکند، به گونه ای که سنگ خود را با دگردیسی سازگار میکند. چنین دگردیسی با نفوذتر از تغییر شکلی است که موجب گسلش میشود ( شکل 1 ) .
  

شکل 1 : نمایی از چین در مسیر جاده چالوس

 
 
پیش بینی زمینلرزه
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ۱۱:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱۳
 

پیش بینی زمینلرزه

منظور از پیش بینی زلزله، پیشبینی مکان، پیش بینی بزرگا و پیش بینی زمان وقوع زلزله است. برای بسیاری از افراد جامعه، مفهوم پیشبینی، فقط به معنای پیشبینی زمان زلزله است. تلاشهای بیشماری برای بدست آوردن سرنخهای فیزیکی برای پیشبینی زلزله انجام پذیرفته است. در سال 1975، چینیها توانستند زلزله های­چنگ را بر اساس افزایش لرزه خیزی ( پیش لرزه ها ) و نا آرامی حیوانات پیشبینی نموده و منطقه وسیعی را تخلیه کنند.

هر پارامتری که قبل از وقوع زمین لرزه تغییراتی در آن پدید آید، بگونه ای که بتوان با بررسی دقیق این تغییرات زمین لرزه را پیشبینی نمود، پیش نشانگر گفته می­شود. تا کنون پیش نشانگرهای متعددی که تعداد آنها به بیش از 30 مورد می­رسد شناخته شده است. این پیش نشانگرها عبارتند از: تغییر شکل پوسته زمین، تغییر در تراز دریا، کج شدگی، تنجیدگی و تنجشهای پوسته­ای، پیش نشانگرهای زمین مغناطیسی و ژئوالکتریکی، تغییر در میدان گرانشی، پیش لرزه­ها، انتشار گاز رادن، تغییر در دبی و ارتفاع آبهای زیرزمینی، رفتار حیوانات و ...

مشکل اصلی در استفاده از پیش نشانگرها، نیاز به ثبت مداوم و مستمر آنها و بررسی تغییرات حاصله می­باشد. برای مثال سطح آبهای زیر زمینی بصورت طبیعی در فصلهای مختلف نوسان دارد، ولی با ثبت مداوم و چندین ساله این نوسانها، میزان میانگین سطح آب زیر زمینی در فصلی مشخص، بدست می­آید که در صورت تغییر غیر عادی در آن قابل تشخیص است. از طرف دیگر، بدلیل دخیل بودن عوامل دیگر در پارامترهای موجود، لازم است تا چند عامل پیش نشانگر بصورت همزمان مورد بررسی قرار بگیرد.

 


 
 
اندازه گیری زمین لرزه
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱۳
 

اندازه گیری زمین لرزه

برای آگاهی از میزان تاثیر هر پدیده لازم است تا بتوانیم به نحوی آن را بصورت کمی بیان کنیم. برای کمی کردن اندازه زلزله، از دو رهیافت مختلف استفاده می­شود؛ یک رهیافت بر اساس اندازه گیری دستگاهی (بزرگای زلزله[1]) و دیگری بواسطه تاثیر پذیری دست سازهای بشر از زلزله (شدت زلزله[2]). شدت زلزله در هر مکان متفاوت است و با دور شدن از کانون زلزله کم می شود، در حالی که بزرگآی زلزله همواره ثابت است و ربطی به دور شدن از کانون ندارد (چرا که با کل انرژی آزاد شده مرتبط است).

 


 
 
مکانیزم خرابی در زلزله
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ۱۱:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱۳
 

مکانیزم خرابی در زلزله

عواملی که در یک زلزله باعث ایجاد خسارت میگردند عبارتند از:

 

1-    نیروهای درونی شدید ایجاد شده بر اثر جنبش شدید زمین

2-    آتش سوزی های ناشی از زمینلرزه

3-    تغییر در خواص فیزیکی خاکها ( نشستها، پدیده آبگونگی و ... )

4-    بر اثر جابجائی مستقیم گسلها در محل ساخت سازه ها

5-    بواسطه زمین لغزشها ( زمین لغزش عبارتست از فروریزش دامنه شیبها )

6-    بواسطه موجهای بلند ایجاد شده توسط زلزله در دریاها ( آبرانش )

 


 
 
زمین متغیر:
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ۱٠:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱۳
 

زمین متغیر:

زمین یک کره متحرک است! اگر ما بتوانیم صد میلیون سال به عقب برگردیم، چهره زمین را با آنچه که امروز می­بینیم کاملا متفاوت خواهیم یافت. هیچ اثری از کوههای آلپ یا خلیج مکزیک نخواهد بود، در عوض قاره­هایی در ابعاد، اشکال و موقعیتهای متفاوتی خواهیم یافت. بر خلاف زمین در چند میلیارد سال گذشته هیچ تغیر اساسی در سطح کره ماه بوجود نیامده است (فقط چند گودال اضافه شده است).


 
 
ساختار درونی زمین:
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ۱٠:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱۳
 

ساختار درونی زمین:

پدید آمدن زلزله های اخیر که حاصل جابجائی در پوسته زمین است، و انفجار مواد مذاب از یک آتشفشان فعال، تنها نمایشگر قسمتهای پایانی از یک پروسه طولانی است که ساختار کنونی کره زمین را بوجود آورده است. پدیده­های زمین شناسی که در داخل زمین اتفاق می­افتند تنها در سایه توجه به تاریخچه کره زمین و نحوه تغییرات آن در طول سالیان کهن قابل شناخت است.

در ابتدای پیدایش کره زمین، بدلیل بالا بودن دمای آن، تمام مواد تشکیل دهنده آن بصورت مذاب بودند که بدلیل تفاوت در وزن و چگالی این مواد، سه لایه اصلی در سطح زمین پدید آمده است. این تقسیم بندی بر اساس تفاوت خصوصیات شیمیایی مواد تشکیل دهنده آن قابل تشخیص است:


 
 
آشنایی با زمینلرزه
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱۳
 

پنجم دی ماه سال 1382 برای ایرانیان یاد آور خاطرات تلخ زمین لرزه بم خواهد بود، زلزله ای که طی آن هزاران تن از ساکنان شهرستان بم و اطراف آن را به کام مرگ کشید و بیش از 70 درصد شهر را با خاک یکسان نمود. این در حالی بود که هنوز زخمهای حاصل از زلزله­های گذشته مانند زلزله طبس، منجیل، آوج، اردبیل و ... التیام نیافته بود. باغهای شهرستان طبس هنوز طراوت گذشته خود را بازنیافته و گنبدهای تاریخی آن دیگر چشم هیچ نظاره گری را نوازش نمی­کند از سوی دیگر بر اساس مطالعات انجام شده توسط متخصصان زلزله کشور، بسیاری دیگر از شهر های بزرگ ایران از جمله تهران، تبریز، بندرعباس، شیراز و ... در معرض خطر بالای زلزله قرار دارند و هر لحظه ممکن است فاجعه ای دیگر در نقطه ای دیگر از کشورمان بوقوع بپیوندد. در جهت آمادگی برای مقابله با آسیبهای ناشی از زلزله، لازم است تا حداقل آشنایی را با این پدیده داشته باشیم و وضعیت کشورمان را از این لحاظ مورد بررسی قرار دهیم.

 


 
 
تعاریف دستگاههای زلزله شناسی
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱۳
 

زمین لرزه : حدود 7000 زمین لرزه شناخته شده و ثبت شده دستگاهی و تاریخی را شامل می شود .زمین لرزه تاریخی به زمین لرزه ای اتلاق می گردد که در طی تاریخ تاقبل از سال 1900 میلادی (1279 شمسی ) رویداده باشد و زمین لرزه دستگاهی , زمین لرزه هایی می باشند


 
 
بررسی راهکارهای مقابله با سونامی
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ٢:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱٢
 

استان سیستان و بلوچستان که بنادر مهم آن از جمله چابهار و کنارک در خطر سونامی اقیانوس هند قرار دارند؛ بیش از دیگر نقاط کشور موضوع این بحث‌هاست که دیروز هم جلسه‌ای دراین‌باره برگزار شد. 


 
 
کوههای زاگرس همچنان در حال کوتاه شدگی
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ٢:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱٢
 

عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله درکشورگفت: کوههای زاگرس بر اثر فشردگی ناشی از صفحات تکتونیکی پوسته زمین همچنان درحال کوتاه شدگی است.


 
 
علل وقوع زلزله
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ٢:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٦
 

علل وقوع زلزله

در طول تاریخ حیات بشر زلزله های زیادی رخ داده است که همین امر باعث شده تا بشر دلایلی برای چرایی وقوع زلزله ذکر نماید . در دوره های قدیم وباستان که علم ودانش بشری اندک بوده ونسبت به پدیده های مختلف طبیعی جهل داشته و در عین حال بدنبال منشاءآنها هم بوده است و چون علتی را نمی دیده منشاء حواذث طبیعی مثل زلزله را به نیروهای ناشناس غیرطبیعی و ماوراء طبیعی نسبت می دادند . زلزله را خشم خدایان بر بشر یا خشم پلوتون می دانستند. با افزایش علم وبالا رفتن سطح دانش انسان بتدریج بدنبال منشاء و علل حوادث طبیعی در خود طبیعت رفت .
ارسطو معتقد بود که


 
 
زلزله بم
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ۱:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٦
 

گزارش مقدماتی شناسائی مناطق زلزله زده

 1- مقدمه

زمینلرزه 5 دیماه 1382 بم در ساعت5:26:26  به وقت محلی  (ساعت 1:26:26 روز 26 دسامبر 2003به وقت بین المللی GMT)در  شهر تاریخی بم در جنوب شرقی کشور و در جنوب شرقی کرمان رخ داد (شکل-1). این زلزله در ساعات آغازین بامداد که اکثر ساکنان بم خواب بودند اتفاق افتاد، که این مساله را می توان به عنوان یکی از عوامل تشدید تلفات جانی در نظر گرفت.  آمار تلفات رسمی بیش از 25000 نفر و مجروحان حدود 50000 نفر اعلام گردید. بیش از 100000 نفر نیز بی خانمان شدند. کانون زمینلرزه - بر اساس اطلاعات کسب شده از لرزه اصلی و پسلرزه ها توسط لرزه نگارها و شتابنگارهای   مستقر در بم -  در محدوده شهر بم واقع بوده است. بر اساس بررسی های انجام شده بخشی از گسل بم که از کنار شهر بم عبور می کند در این زلزله فعال شده است.


 
 
زلزله شناسی گرگان
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ۱:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٦
 

جایگاه و ویژگی های زمین شناسی

 

از نظر زمین ریخت شناسی، استان گلستان دارای سه ویژگی متمایزاست:
   ریخت شناسی رشته کوه البرز در بخش جنوبی استان، برجستگیهای مرتفعی را به وجود آورده که تماماً از جنگل پوشیده است. در سمت شمال این کوه دامنه‌های پرشیب بوده و تغییر ارتفاع از دشت به سمت کوه، تند و ناگهانی است. شیب زیاد دامنه‌ها در فصول بارندگی زیاد می‌تواند به وجود آورنده سیلابهایی گردد.


 
 
پیش بینی زلزله به وسیله ابرهای زلزله
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ۱:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٦
 

در این روش پیش بینی که توسطzhonghao shouارائه شد؛ از ابرهای زلزله برای پیش بینی استفاده می شود. بنابر تعریف ایشان، ابرهای زلزله مشخصاتی دارند


 
 
موقعیت ژئوتکتونیکی، فلات ایران
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ۱:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٦
 

از نظر موقعیت ژئوتکتونیکی، فلات ایران در محل تلاقی صفحه‌های عربستان (عربستان – آفریقا)، هند(هند- استرالیا) و اوراسیا(اروپا- آسیا) واقع شده است.


 
 
زلزله در ایران
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٥
 

زلزله در ایران

فلات ایران یکی از لرزه‌ خیز‌ترین نواحی جهان است. این ناحیه با رویداد زمینلرزه‌های قاره‌ای مشخص می‌باشد. این فلات شامل گسل‏های فعال و ارتفاعات آتشفشانی جوان در طول کمربند زلزله های آلپ - هیمالیا است. مطالعات لرزه زمینساختی ایران نشان می دهند که این منطقه دارای چگالی بالایی از گسل‏های فعال و جدید است، بنابراین مناطق زیادی در خطر زلزله های مخرب قرار دارند.


 
 
نتیجه فعالیت گروه جایکای ژاپن در ایران
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٥
 

این نقشه از کتاب تهران در انتظار زلزله اسکن شده است.

(جهت اطلاع بیشتر از خطر گسلهای تهران این مطلب را نیز مطالعه نمایید)

نقشه گسلهای فعال تهران

 
 

تمام حقوق برای سایت Vojoudi.com محفوظ است - Info@Vojoudi.com

 

 
 
نقشه خطرلرزه ای ایران
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ٩:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٥
 

نقشه زیر که توسط پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله تهیه گردیده است نشان دهنده خطر زلزله در مناطق مختلف ایران میباشد. رنگ تیره تر نشان دهنده خطر زلزله بالاتری میباشد.

نقشه خطر لرزه ای ایران


 
 
سرزمین ایران گسلهای اصلی و فرعی
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٥
 

سرزمین ایران توسط گسلهای اصلی و فرعی با روندهای مختلف پوشیده شده‌اند. تعدادی از گسلهای اصلی که در زمین شناسی و منطقه ساختاری ایران ، حوضه‌های رسوبی ، تشکیل کانسارهای رگه‌ای و مناطق زلزله خیز ایران نقش دارند عبارتند از :


 
 
مؤسسات و مراکز مرتبط زلزله
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٥
 

          [مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران] [مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن] [پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله] [سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور]


 
 
مناطق زلزله خیز جهان
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ٩:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٥
 

تهران: تقریبا تمامی بخش‌های ایران روی سطوح زلزله‌خیز قرار گرفته و این کشور از گذشته رنج زلزله‌های بسیار شدیدی را تحمل کرده است. زلزله 8/6 ریشتری بم که این شهر باستانی را با خاک یکسان کرده و جان بیش از 30 هزار انسان را گرفته از تازه‌ترین این وقایع است. پیش‌بینی می‌شود وقوع زلزله‌ای مشابه زلزله بم برای شهر تهران که بیش از 7میلیون نفر در آن ساکن هستند فاجعه‌ای وحشتناک خواهد بود. ساختمان‌های این شهر متفاوت از ساختمان‌های مقاوم شهرهایی مانند توکیو و سانفرانسیسکو، کاملا سست بوده و بسیاری از ساکنان خانه‌های بتنی غیرمقاوم درصورت وقوع زلزله‌ای شدید به کام مرگ خواهند رفت. زمانی وزارت بهداشت ایران اعلام کرده بود که درصورت وقوع زلزله‌ای 7ریشتری بیش از 90 درصد از بیمارستان‌های تهران نابود خواهد شد. این شهر به‌اندازه‌ای در خطر زلزله قرار دارد که گفت‌وگوهای متعددی درباره تغییر دادن پایتخت صورت گرفته است.


 
 
ایران منطقه ای تحت فشار
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ٩:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٥
 

ایران منطقه ای تحت فشار از نظر زمین شناسی می باشد که منطقه میانه، نیز از این روند تبعیت می کند، در عین حال که در حین اعمال فشار به یک منطقه، شکستگی هایی در داخل سنگ های آن ایجاد می شود،

این شکستگی ها اگر با جابجایی همراه باشد، گسل نامیده می شود.

رابطه گسل با زمین لرزه یک رابطه دو طرفه می باشد یعنی فراوانی تعداد گسلها در یک منطقه نشانگر وقوع زمین لرزه های فراوان می باشد.(1)


 
 
تاریخچه زمین لرزه های بزرگ در ایران
نویسنده : بهزاد پیران - ساعت ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٤
 

تاریخچه زمین لرزه های بزرگ در ایران

ایران کشوری لرزه خیز است. ایران بر روی یکی از دو کمربند بزرگ لرزه خیزی جهان موسوم به «آلپا» قرار دارد و هر از گاهی زمین لرزه های بزرگی در آن بوقوع می پیوندد.

تاریخچه زمین لرزه های بزرگ در ایران

ایران کشوری لرزه خیز است. ایران بر روی یکی از دو کمربند بزرگ لرزه خیزی جهان موسوم به «آلپا» قرار دارد و هر از گاهی زمین لرزه های بزرگی در آن بوقوع می پیوندد.

از سال 1340 تاکنون زمین لرزه های مختلف و در مواقعی ویران کننده مناطق مختلف کشور را با خسارات و تلفات سنگینی روبه رو کرده است که آخرین آنها، زمین لرزه صبح روز جمعه  شهرستان بم می باشد.

آخرین زمین لرزه در ایران که در سال 79 و در دو استان زنجان و قزوین با قدرت 2/5 در مقیاس ریشتر به وقوع پیوست، مناطق طارم، خدابنده، ابهر، خرمدره و سلطانیه و همچنین بویین زهرا را لرزاند و خسارت ها و تلفاتی به بار آورد. بیش از 500 نفر بر اثر وقوع این زمین لرزه کشته شدند

از سال 1340 تاکنون زمین لرزه های مختلف و در مواقعی ویران کننده مناطق مختلف کشور را با خسارات و تلفات سنگینی روبه رو کرده است که آخرین آنها، زمین لرزه صبح روز جمعه  شهرستان بم می باشد.

آخرین زمین لرزه در ایران که در سال 79 و در دو استان زنجان و قزوین با قدرت 2/5 در مقیاس ریشتر به وقوع پیوست، مناطق طارم، خدابنده، ابهر، خرمدره و سلطانیه و همچنین بویین زهرا را لرزاند و خسارت ها و تلفاتی به بار آورد. بیش از 500 نفر بر اثر وقوع این زمین لرزه کشته شدند